Cześć – to już ostatni „Tydzień z Mycraft” w tym roku! Dziś rozpoczniemy (tradycyjnie już) od aktualizacji, czyli głównego zaskoczenia minionego tygodnia. Przyjrzymy się również niecodziennemu podejściu do tworzenia map oraz pewnej zmianie na S1.

mc1111

Aktualizacje 1.11.1 & 1.11.2

Tuż przed przerwą świąteczną Mojang zaskoczyło wszystkich wypuszczając dwie aktualizacje, zaraz po sobie. Zawierają w sobie zmiany częściowo wymuszone przez graczy. Bo czy jeśli niektórzy chcą polatać, to czemu by ich ograniczać!

  • Fajerwerki rozpędzają Elytrę! Gracz może używać ich podczas lotu w celu zwiększenia prędkości.
  • Żelazne samorodki – odpowiednik złotej wersji. Można je zdobyć w lochach lub poprzez przepalanie zbroi – kolejną nowość.
  • Nowe zaklęcie „Sweeping Edge” – odpowiada ono za ilość obrażeń przekazywanych stworom znajdującym się za celem ataku.
  • Wskaźnik ataku – pokazuje teraz najlepszy moment do ataku przeciwnika.

londonfire1

Jak zbudowano jedno z największych miast w grze?

Kilkukrotnie przewijała się przez portale internetowe inicjatywa londyńskiego muzeum, które w innowacyjny sposób chciało pokazać skalę pożaru miasta z 1666 roku. Wydarzenie zostało podzielone na trzy osobne mapy, przedstawiające Londyn przed tragedią, podczas pożaru oraz obraz spalonego miasta. Całość wiernie odzwierciedlała jeden z najbardziej znanych wycinków miasta, przedstawiający północną stronę Tamizy. Całość została zbudowana między innymi z ponad 4000 różnych domów. Jak to osiągnięto?

Z pomocą przyszedł programista, a zarazem gracz Minecrafta – Adriana Brightmoore’a. Sprawił on, że Londyn z XVII wieku został wybudowany w dużej mierze dzięki proceduralnie generowanym budowlom, zgodnym z siatką ulic pokrywającą miasto kilkaset lat temu. Generowanie domów na poziomie ścian i pokoi sprawiło, że znalezienie dwóch takich samych domostw będzie przypominało szukanie igły w stogu siana.

s1-1111

S1 na 1.11.2!

Na koniec drobny detal, ale jakże istotny. Serwer S1 będzie już jutro dostępny na najnowszej wersji 1.11.2. W związku z tym szykowany jest restart serwerowego Kresu, czyli (potocznie mówiąc) Endu. Co sądzicie o wspólnym poszukiwaniu leśnych posiadłości na surowcowej? Jestem na tak!