Pomoc

Poradnik dla początkujących Czym jest Minecraft?Od czego zacząć?
I

Od czego zacząć?

Instalacja i pierwsze uruchomienie gry

Wymagania sprzętowe

Do zainstalowania Minecrafta w wersji na komputery osobiste z systemem Windows musisz spełnić następujące warunki:

Posiadać wykupioną grę z aktywowanym kontem gry (potocznie: wersję premium). Jeśli takowej nie zakupiłeś, przejdź do naszego poradnika odnośnie płatności.

 • Procesor: Intel Pentium D lub AMD Athlon 64 (K8) 2.6 GHz
 • Pamięć RAM: 2GB
 • Karta Graficzna (Zintegrowana): Intel HD Graphics lub AMD Radeon HD Graphics z OpenGL 2.1
 • Karta Graficzna (Zewnętrzna): Nvidia GeForce 9600 GT lub AMD Radeon HD 2400 z OpenGL 3.1
 • Pamięć: 200MB

Oprogramowanie Java 6 (dostępne do pobrania tutaj)

Warto zwrócić uwagę, którą z wersji Javy pobraliście. Systemy 32-bitowe nie będą współpracowały z 64-bitowym oprogramowaniem.

Jeżeli wasz komputer nie spełnia wymagań gry bądź nie jesteście pewni wydajności Minecrafta możecie przetestować bezpłatne demo. Wersja próbna gry jest pobierana wraz z klientem do którego instalacji przejdziemy w dalszej części poradnika. Omówimy sposób pobrania gry, instalację, zmianę języka oraz stworzymy pierwszy świat.

Skąd pobrać grę?

Aby pobrać grę, musimy wejść na oficjalną stronę producenta www.minecraft.net oraz przejść do zakładki “Download”, czyli “Pobierz”. Aby włączyć pobieranie należy kliknąć na zielony przycisk po prawej stronie.

W zależności od przeglądarki z której korzystamy plik instalacyjny gry możemy znaleźć w różnych miejscach, wskazanych na poniższym zdjęciu.

Instalacja gry

Po uruchomieniu pliku przechodzimy do instalacji. Cały proces jest szybki i zautomatyzowany. Klikając “Next” docieramy do momentu, w którym możemy wybrać miejsce instalacji gry oraz wybrać, czy ma zostać utworzony skrót gry na pulpicie. Następnie klikamy “Next” by przejść do samej instalacji.

Minecraft do zainstalowania wymaga praw administratora. W zależności od sytuacji klikamy “Tak” lub wpisujemy hasło do konta administratora. Instalacja jest już prawie zakończona, zaznaczamy czy po zakończeniu ma zostać uruchomiony klient gry oraz klikamy “Finish”. Przy pierwszym uruchomieniu Minecrafta pobierze on część wymaganych plików. Teraz trzeba zalogować się do swojego konta, tego samego na które zakupiliście grę.

Pierwsze uruchomienie - zmiana rozdzielczości

By włączyć grę kliknij przycisk “Play” widoczny w dolnej belce klienta gry. Minecraft uruchomi się w oknie.

By zmienić rozdzielczość, należy wyłączyć grę i kliknąć przycisk “Edit Profile” znajdujący się po lewej od przycisku “Play”. Powinno wyświetlić się okno, gdzie interesującą nas opcją jest “Resolution” oraz wartości szerokości i wysokości okna. Po wprowadzeniu zmian klikamy na przycisk “Save Profile”

Jeśli chcesz przejść do gry na pełnym ekranie, wciśnij klawisz F11.

Zmiana języka na polski

Domyślnym językiem gry jest angielski. Minecraft został przetłumaczony na kilkadziesiąt języków, w tym na polski. Aby go zmienić należy w głównym menu gry przejść do opcji (przycisk “Options”) a następnie do wyboru języków (przycisk “Language”). Z listy dostępnych tłumaczeń możemy wybrać język polski. Dalsza część poradnika będzie zawierała polską wersję gry.

I

Podstawy gry

Opis rozgrywki oraz jej zasady

Tworzenie świata

Aby rozpocząć rozgrywkę przejdź do gry jednoosobowej (przycisk “Tryb Jednoosobowy”) i kliknij w “Stwórz nowy świat”. W menu tworzenia świata możesz wpisać nazwę świata, który za chwilę utworzymy.

Możesz także wybrać jeden z trzech trybów rozgrywki:

 • Przetrwanie – Klasyczny tryb gry: Szukaj suroców, wytwarzaj przedmioty, zdobywaj poziomy, jedz i dbaj o zdrowie.
 • Kreatywny – Nieskończone surowce, latanie, natychmiastowe niszczenie bloków.
 • Hardcore – To samo co w trybie przetrwania. Poziom trudności jest zablokowany na najwyższym a życie masz tylko jedno!

Przycisk “Więcej opcji świata” prowadzi do menu, w którym możemy wybrać ziarno naszego świata czyli unikalny kod, generowany podczas tworzenia świata – jeśli użyjemy tego samego ziarna przy kilku map, będą one (naturalnie) identyczne.

W tym samym menu znajdują się też opcje:

 • Generuj struktury – czyli obiekty, takie jak wioski, lochy itp. W strukturach mogą generować się unikalne dla nich surowce lub moby (zwierzęta) tudzież wieśniacy. Do ukończenia gry wymagane jest otworzenie portalu, znajdującego się w jednej z struktur – twierdzy.
 • Typ świata – istnieje 5 typów świata:
  • Normalny
  • Super płaski – plansza posiada tylko jeden poziom wysokości.
  • Powiększony – świat generujący się od najniższego poziomu na którym można budować do najwyższego.
  • Wielkie biomy – mapa posiada powiększone regiony klimatyczne w stosunku do normalnej.
  • Dostosuj – zaawansowany tryb w którym możemy stworzyć własny klucz, według którego będziemy generować mapę gry.
 • Zezwalaj na komendy – podczas gry dostępny jest czat (klawisz T) używany nie tylko do komunikacji, ale też administracji. Gra posiada kilka wbudowanych poleceń, służących m.in. do zmiany wymienionych wcześniej trybów gry, teleportacji między graczami czy wyrzucania z serwera innych graczy.
 • Bonusowa skrzynia – paczka startowa pojawiająca się obok nas na nowym świecie. Zawiera przedmioty z późniejszej części rozgrywki.

Gdy dostosowałeś tryb rozgrywki oraz generator światów do swoich wymagań, możesz wreszcie stworzyć własną mapę. Wróć to menu w którym nazwałeś swój świat klikając “Gotowe” oraz użyj przycisku “Stwórz nowy świat”. Stworzyłeś teraz swoją pierwszą mapę do Minecrafta.

Dołączanie do gry wieloosobowej

Granie wraz ze znajomymi nie jest czarną magią. Aby dołączyć do serwerów gry wieloosobowej należy przejść z głównego menu do odpowiedniej zakładki klikając na przycisk “Tryb wieloosobowy”. Aby grać z innymi potrzebne jest połączenie z serwerem, czyli komputerem który prowadzi odpowiednie obliczenia odpowiadające za rozgrywkę multiplayer.

Dołącz bezpośrednio – wpisując adres serwera i klikając przycisk “Dołącz”

Dodaj serwer – umieszcza serwer (wraz z nazwą i adresem) na liście szybkiego wyboru, znajdującą się w poprzedniej zakładce menu. Kliknięcie przycisku “dołącz” skutkuje połączenie się z serwerem.

Jak zagrać w demo Minecrafta?

Jak zagrać w demo Minecrafta?

Jeśli nie zakupiłeś gry, ale posiadasz konto w serwisie Minecraft.net, pobierz grę i zainstaluj zgodnie z punktem dotyczącym instalacji. Uruchom Minecrafta, a następnie zaloguj się na swoje konto. W miejscu gdzie normalnie znajduje się przycisk “Play” jest teraz “Play Demo”.

W tym trybie rozgrywka na jednym świecie nie może przekraczać 100 minut – po tym czasie mapa jest zapisywana oraz możliwa do odczytu wyłącznie, jeśli zakupimy grę. Nie można również grać na serwerach multiplayer.